Poplatky za svoz odpadů v roce 2023

02.01.2023 18:21

Vážení spoluobčané,
od roku 2023 přecházíme na zcela nový způsob hrazení poplatků za likvidaci odpadů. Novinkou je to, že si sami vyberete kapacitu (četnost svozu), která Vám vyhovuje a opouštíme tak systém pevně stanovené částky na osobu, nebo nemovitost.
Důvodem, proč jsme se rozhodli jít touto cestou, je především úspora finančních prostředků pro každého z vás. Tento systém jednoznačně podporuje třídění odpadů. Jeho efektem by měla být minimalizace množství odpadu, který končí v domovních popelnicích a díky tomu i možnost nechat si popelnici vyvážet v delších intervalech. Rozdíly jsou opravdu výrazné, což můžete posoudit sami v následujícím přehledu, který již vychází z ceníku Compag na rok 2023:

Vážení spoluobčané,

Důvodem, proč jsme se rozhodli jít touto cestou, je především úspora finančních prostředků pro každého z vás. Tento systém jednoznačně podporuje třídění odpadů. Jeho efektem by měla být minimalizace množství odpadu, který končí v domovních popelnicích a díky tomu i možnost nechat si popelnici vyvážet v delších intervalech. Rozdíly jsou opravdu výrazné, což můžete posoudit sami v následujícím přehledu, který již vychází z ceníku Compag na rok 2023:

Typ známky Cena 2023 Cena 2022
Celoroční 1x týdně 3.619,- 3.050,-
Kombinovaná (v létě 1x za 14 dní, v zimě každý týden) 2.923,- 2.464,-
1x za 14 dní 2.018,- Nebyla v nabídce
Minimální možná objednaná kapacita dle zákona (720 litrů, tj. 7 pytlů) 418,-
Samostatně prodávaný pytel (110 litrů) 81,- 66,-

V uvedených cenách jsou promítnuté pouze náklady na svoz směsného odpadu. Tříděný, nebezpečný odpad i limit na osobu ve sběrném dvoře Dobrovice v plné výši doplácí obec. Pro představu je to za posledních 12 měsíců bezmála Kč 214.000,- a v roce 2023 to bude částka ještě vyšší, neboť se zdražuje i likvidace tříděných odpadů.

Vnímáme, že životní náklady rostou ve všech ohledech a zdražení odpadů nikoho z nás nepotěší. Změna dosavadního systému však může tento dopad snížit, nebo dokonce můžete i ušetřit.