Období dlouhotrvajícího sucha - ukončeno k 31.3.2022

25.03.2022 08:01

Na mladoboleslavsku i v dalších středočeských regionech od dneška platí zákaz rozdělávání ohňů nebo třeba i kouření v přírodě, kde je zvýšené riziko požáru, typicky třeba v lese. Za porušení zákazu hrozí vysoká pokuta.

"V souvislosti s dlouhotrvajícím suchem a navýšením počtu požárů v přírodním prostředí na území Středočeského kraje a s přihlédnutím k další předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu a na doporučení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje bylo vyhlášeno dne 24. března 2022 na celém území Středočeského kraje až do odvolání období déletrvajícího sucha," informoval mluvčí krajského úřadu David Šíma.

V posledních dnech museli hasiči likvidovat požáry hned několikrát, a to také na Mladoboleslavsku. Jen od začátku března bylo třeba uhasit 131 požárů v přírodním prostředí. Zejména šlo o požáry vzniklé například od odhozené cigarety v lese, nebo od vypalování trávy.

V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru je na místech se zvýšeným požárním nebezpečím (lesy, louky, suché porosty) zakázáno:

  • rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (např. pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství),
  • kouření (s výjimkou elektronických cigaret),
  • používání zábavní pyrotechniky,
  • jízda parní lokomotivy,
  • používání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení,
  • vypouštění „lampionů štěstí“,
  • vjezd motorových vozidel na polní cesty; zákaz neplatí pro vlastníky a uživatele zemědělských pozemků při jejich obhospodařování,
  • zastavení motorových vozidel na místech, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály, např. suchou trávou, slámou, strništěm, podrostem, listím, rozlitým palivem apod.

Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek nebo jako jiný správní delikt podle zvláštních právních předpisů.

 

ZpětKontakt

Obecní úřad Pěčice
Pěčice 1
Semčice
29446

314 314 562

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode