Upozornění na zvýšený výskyt spalniček
02.05.2018 19:24
Od začátku letošního roku je ve Středočeském kraji hlášených 13 případů onemocnění spalničkami. V 1 případě se jednalo o importované onemocnění z Ukrajiny. Mezi nemocnými jsou 3 děti do 15 let, 1 mladistvý a 9 dospělých. S nemocnými přišlo do kontaktu 217 Středočechů. Většinou se jednalo o kontakt v rámci zdravotnických zařízení – čekárny, ordinace dětského lékaře, pohotovosti, ale také rodinné výskyty a kontakt v rámci školy, školky nebo pracoviště. Dosud neonemocněl žádný senior.
Více o onemocnění spalničkami na webu KHS Stč. kraje: https://khsstc.cz/obsah/vzdusne-nakazy_136_1.html
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se velmi snadno šíří vzdušnou cestou. Začíná horečkou, příznaky zánětu horních cest dýchacích (rýma, kašel), zánětem spojivek. Následně vzniká vyrážka, začínající za krkem a šíří se po celém těle, objeví se i červené skvrny na sliznici tváří v ústech.
Inkubační doba obvykle trvá 7 až 21 dnů. Období nakažlivosti začíná den před začátkem počátečních příznaků onemocnění a končí do čtyř dnů po vzniku vyrážky.
Byť v současné době jde o pouhý zvýšený výskyt onemocnění spalničkami, je nutné již nyní přijmout veškerá vhodná opatření, kterými by bylo možno zabránit dalšímu šíření tohoto onemocnění. Zvýšená pozornost by měla být věnována mateřským školkám, dětským skupinám, školám a dalším místům, kde se ve zvýšené míře shromažďují děti a obyvatelé Vašich měst. Proto se na Vás na základě doporučení Bezpečnostní rady Středočeského kraje obracím se žádostí, abyste dále informovali své občany, aby dodržovali následující obecná preventivní hygienická opatření:
Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi.
Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí.
Myjte si často a opakovaně ruce:
- mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění;
- pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi
Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše. Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči – snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictví rukou z kontaminovaných předmětů. Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí hračky apod.
Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.
Objeví-li se u Vás jakékoli příznaky onemocnění, vyhledejte svého obvodního lékaře, nebo navštivte lékařskou pohotovostní službu.
Pokud onemocníte, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním – zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále.
Děkuji Vám za pochopení
JUDr. Robert Bezděk, CSc., radní pro bezpečnost a zdravotnictví SK